Kamu işçileri için Toplu İş Sözleşmesi zammı belli oluyor! Kamu işçilerine zam ne kadar olacak?

Hükümet ile Türk-İş, Hak İş arasında kamu işçisinin 2023-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2023 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde beklenen gün geldi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde düzenlenen Büyük İstanbul Mitingi’nde konuştu. Erdoğan, “Salı günü kamu işçileri zam oranını açıklayacağız” dedi.

KAMU İŞÇİLERİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ ZAM ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde düzenlenen Büyük İstanbul Mitingi’nde konuştu. Erdoğan, “Salı günü kamu işçileri zam oranını açıklayacağız” dedi.

KAMU İŞÇİLERİNE ZAM SON TEKLİF NE KADAR?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise kamuoyunun görüşmelerden bir rakam beklediğini; ancak bir rakam verme durumunun olmadığını söyleyerek, “Arzumuz, bugün verilen rakamları söylemekti. En son, taban ücret 12 bin lira ve yüzde 40 civarında bir zam vardı. O rakamın dışında da sendikaların tamamının iş yerlerine özel sorunları var. Emek zammı, hizmet zammı, gece çalışmaları, vardiyalar var. Bugün onların bir kısmını çözdük; ama rakamla ilgili, Sayın Bakan’ın da işveren sendikasının da büyük ihtimal önümüzdeki hafta salı günü bize bir rakam getireceklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET İŞÇİ TEKLİFLERİNİ KABUL ETSİN”

Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesine bağlı üyeler, hükümet ile Türk-İş, Hak İş arasında kamu işçisinin 2023-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2023 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde görüşmelerin biran önce çözümlenmesini istiyor.

Enflasyon oranının yüzde 100’leri geçtiğini, son bir yıl içinde temel tüketim mal ve hizmetlerine yüzde 300’lere varan zamların yapıldığını söyleyip, böyle bir ortamda, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolünün getireceği ücret ve sosyal hak artışlarının, ücret dışı hükümlerle geri nitelikte bir toplu iş sözleşmesi protokolü olmaması gerektiğini vurgulayan Şube Başkanı Hasan Atak, “”Bir kez daha söylemek gerekiyor ki; yapılacak protokol bir an önce yapılmalı ücret ve ücret artış oranları, enflasyon ve döviz artışları başta olmak üzere genel ekonomik veriler dikkate alındığında işçi tarafının teklifleri amasız, fakatsız kabul edilmelidir. Masada bizim temsilcimiz olan Türk İş kamuda çalışan işçilerin gelirlerini korumaya ve geliştirmeye odaklanmalıdır. Ekonomi yönetiminin beklentilerini ve hedeflerini gerçekleştirme işi hükümetin görevidir bizlerin değil. Hükümetin şu an masada getirdiği teklif özellikle son bir yıl içinde ücretlerde yaşanan aşınmanın yarısını bile karşılamaktan uzaktır. Düşük ücret artışı, açık biçimde işçi gelirlerinden genel bütçeye haksız kaynak aktarımı anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Sendikacıların şapkayı önlerine alarak bu oyalama taktiği olduğunu dile getirdiği bu duruma ‘dur’ demeyi bilmesi gerektiğini ifade eden Atak, “İşçiler adına yapılması gereken yapılacak şey bellidir. Kaderine razı olmayan mevcut sistemin değiştirilmesi için tüm demokratik kitle örgütleri, sınıf örgütleri, meslek örgütleri ile birlikte yol yürümek ve işçinin hakkını teslim etmektir. Buradan hükümete çağrımız, acilen Kamu Çerçeve Protokolü için uygulanan oyalamalara son verip bu orta oyununu bitirmesi ve işçi tekliflerini kabul etmesidir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir