Ekim ayı borsada ne vadediyor?

ABD borsalarında Ekim ayı en değişken ay olarak öne çıkıyor. Yüksek volatilite bekleniyor.

ABD borsalarında volatilite, yapay zeka rallisinin hız kesmesi sonrası düşüş eğilimine girse de Eylül ayında yeniden dalgalı bir döneme girdi.

Oynaklığın daha da yükseleceğine dair işaretler, hisse senetlerinin Ekim ayında da hareketli bir seyir izleme ihtimalini artırıyor.

ABD borsalarında hisse senetlerinin Ekim ayında dalgalı seyretmesi muhtemel gözüküyor. Bunda, Ekim ayının, ABD piyasaları için ‘yılın en değişken ayı’ olmasının da payı bulunuyor.

MarketWatch’tan Mark Hulbert’in haberine göre, ABD borsası Eylül ayında dalgalı bir seyir izlemiş olsa da, oynaklığın Ekim ayında daha da artması bekleniyor.

Eylül ayı, borsa için ‘en kötü ay’ olma ününe sahip bulunuyor ancak Ekim ayının bir başka özelliği bulunuyor: “Yılın en değişken ayı.”

Kısacası eğer borsa, Ekim ayı tarihi ortalamalarını takip ederse, yatırımcıların Eylül ayındaki kadar kaybetmeseler de yine de kendilerini gergin hissedecekleri görülüyor.

Ekim ayının tarihsel dalgalanması, 1929 ve 1987‘de meydana gelen ve her biri Ekim ayında yaşanan ABD piyasasındaki çöküşlere kadar takip edilebiliyor. Ancak bu veriler bir yanılgıya yol açma tehlikesi taşıyor.

Buna göre, bu iki yıl örneklemden çıkarılsa bile Ekim ayı volatilite sıralamasında en üstte yer almaya devam ediyor. Bu sıralamalarda Ekim ayının yeri konusunda da zaman içinde herhangi bir eğilim gözlenmiyor.

Dow Jones’un 1896 yılında oluşturulmasından bu yana geçen dönem iki periyoda ayrıldığında, Ekim ayının hem birinci hem de ikinci yarıda en değişken ay olduğu gözleniyor.

YÜKSEK VOLATİLİTE BEKLENTİSİ

Peki Ekim ayının en değişken ay olmasının açık bir nedeni var mı? Bu soruyu cevaplamak için herhangi bir makul teori olmasa da, bunun en bariz nedeninin, ‘yüksek volatilite beklentisi’nin volatilitede yükselişe neden olması olduğu görülüyor.

Dolayısıyla geçmiş Ekim aylarının bu kadar değişken olması, gelecek Ekim ayının da Wall Street için özellikle dalgalı bir ay olmasını beklemek için oldukça makul bir neden olarak öne çıkıyor.

Eğer bu senaryo gerçekleşirse, Ekim ayının nakit paraya geçişteki oynaklığından ise korkmamak gerekiyor. Elbette yatırımcıların özsermaye risklerini azaltmak için başka nedenleri de olabilir ancak hisse senetlerine yoğun bir şekilde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların emniyet kemerlerini sıkıca bağlaması ve beklemesi, yüksek volatiliteye karşı alınacak en makul önlem gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx