Görüntüler sosyal medyada gündem oldu, Rizeliler ikiye bölündü

Rize’nin Müftü mahallesinde yer alan AVM’nin yılbaşı hazırlığı için yaptığı hediye paketi dış cephe süslemesi, Hıristiyanlık dinini temsil eden ‘Haç’ işaretine benzetildi. Fiyonk konsepti amacıyla yapılan süslemeyle ilgili sosyal medyada onlarca eleştirel paylaşımlar yapılırken, konu kentte de tartışma yarattı.

RİZELİLERDEN FARKLI YORUMLAR GELDİ

SÖZCÜ mikrofonlarına değerlendirmede bulunan Rize’deki vatandaşların bazıları ışıklandırmanın ‘haç’ işaretine benzediğini söylerken, bazıları da ‘Hiç alakası yok, hediye paketine benziyor’ yorumunda bulundu. Akşam saatlerinde ışıklandırma yapıldığında ‘haç’ işaretine benzediğini söyleyen bir vatandaş, “Bu yakışmayacak bir şey. Başka bir şey yapsın, çarpı yapsın. Simgeler önemli şeyler. ‘Subliminal mesaj’ diyorlar. Bilerek yaptılarsa ayıp etmişler, dikkat etmek lazım” diyerek AVM yönetimini eleştirdi. AVM yönetimine destek veren bir vatandaş ise “Esnafın durumu iyi değil. Reklamını yapacak, malını satacak. Dikkat çekmek için yapılan hediye paketi olduğu belli. Bunu ‘haç’a benzetmek ineğin altında buzağı aramak gibi bir şey bu” diye konuştu.

İKİNCİ FİYONK TAKILACAK

AVM yönetimi konuyla ilgili açıklama yaptı. Süslemenin haç işaretine benzetildiği yönündeki paylaşımların kasıtlı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Kurdele ve fiyonk figürleriyle tasarlanan ışıklandırma projesi, henüz tamamlanmış değildir. Şu anda paylaşılan görsellerin, gerçeği yansıtmayan ve bir karalama kampanyasının parçası olarak tamamen kasıtlı bir şekilde farklı açılardan oynanarak sunulduğunu üzülerek görmekteyiz” denildi. AVM yetkilileri, dış cephe süslemelerinin henüz tamamlanmadığını, tamamlandığında iki şerit ve iki fiyonk şeklinde olacağını belirtildi. Kasıtlı haber ve paylaşımlarla ilgili hukuki süreç başlatılacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx