Kolombiya’nın ‘en tehlikeli’ uyuşturucu baronuna ABD’de 45 yıl hapis

‘Otoniel’ lakabıyla bilinen uyuşturucu baronu Dairo Antonio Úsuga David, Brooklyn Federal Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı. ABD’li savcılar, yargılama sürecinde, David’in Pablo Escobar’dan bu yana görülen ‘en tehlikeli ve önemli’ Kolombiyalı uyuşturucu baronu olduğunu söylemişti.

The New York Times gazetesinin haberine göre, 2022 yılında Kolombiya’dan ABD’ye iade edilen Otoniel, ocak ayında, büyük bir uyuşturucu kartelini yöneten Körfez Klanı isimli paramiliter grubu yönettiği yönündeki suçlamayı kabul etmişti. Kartelin kıtanın güneyinden kuzeyine tonlarca kokain kaçırdığı bilgisi de paylaşılmıştı.

‘DÜNYANIN EN KORKULAN UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI’

Savcıların yaptığı açıklamaya göre, Otoniel’in yönettiği Körfez Klanı, Kolombiya’da kontrolü sağlamak ve rakipleriyle kolluk kuvvetlerini susturmak için ‘aşırı şiddete’ başvuruyordu. Savcı Francisco J. Navarro, Otoniel’in 21. yüzyılda Kolombiya’nın en tehlikeli uyuşturucu kaçakçısı olduğunu söylemiş ve Otoniel’i klanın ‘yüce lideri’ olarak nitelendirmişti. Savcı, uyuşturucu baronunun ‘sayısız’ cinayetten sorumlu olduğunu da söylemişti.

Otoniel 2021 yılında saklandığı ormanda Kolombiya askerleri tarafından yakalandığında dönemin Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque, Otoniel’i ‘dünyanın en korkulan uyuşturucu kaçakçısı’ sözleriyle tarif etmiş ve gözaltına alınmasını Escobar’ın 1990’lardaki yakalanışı ile karşılaştırmıştı. Otoniel hakkında ABD’de görülen davada da Otoniel ve liderlik ettiği klanın büyük miktarlarda uyuşturucuyu Amerika kıtasının güneyinden kuzeyine kaçırdığı iddiası yer almış, Otoniel’in avukatları, müvekkillerinin suçlarının sorumluluğunu kabul ettiğini, fakat kendisinin Kolombiya’da on yıllar süren iç savaşta çocuk asker olduğunu belirtmişti.

‘GENÇLER BENİM YOLUMDAN GİTMESİN’

Duruşmada karar açıklanmadan önce tercüman aracılığıyla son savunmasını yapan Otoniel, af dileyerek Kolobiya’daki gençlere ‘onun yolundan gitmemeleri’ tavsiyesinde bulundu. Sanık, ayrıca ABD yönetimine seslenerek Kolombiya’da uyuşturucu kaçakçıları dahil olmak üzere tüm taraflarla barış görüşmelerini desteklemelerini istedi.

45 yıl hapis cezası verilen Otoniel’in imzaladığı savunma anlaşması uyarınca 216 milyon dolar para cezası ödemesine ve hapis cezasının infazı bittikten sonra Kolombiya’ya iade edilmesine karar verildi. Kolombiya’da da hakkında davalar bulunan Otoniel, ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi tarafından yaklaşık 20 yıl boyunca soruşturulmuş ve 2009 yılında New York’ta hakkında iddianame hazırlanmıştı. İddianameye göre, Otoniel 2003 yılından yakalandığı tarihe kadar kokain üretiminden ve kokainin ABD’ye sevkinden sorumluydu. 2012 yılında ise klanın başına geçmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx