Meta biyometrik verileri sızdırmakla suçlanıyor

Dava, tüketici verilerinin gizliliğiyle ilgili endişelerin devlet tarafından Meta ile son yasal savaşında dile getirilmesinin ardından açıldı. Teksas Başsavcısı, milyonlarca Teksas sakininin özel biyometrik verilerinin son on yılda kötüye kullanıldığını iddia ediyor.

Karar, aşı üreticisinin, Meta’nın yüz tanıma teknolojisini kullanmasına ilişkin elinde tuttuğu tüm kayıtları, şirketin Facebook kullanıcılarından izinleri olmadan biyometrik veri topladığı iddiasıyla paylaşmasını gerektiriyor.

Pfizer’in kayıtlarıyla ilgili bu kararname, Şubat 2022’de Teksas Başsavcısı tarafından Meta aleyhine açılan ve “Facebook’un yapay zeka tarafından desteklenen şirket içi yüz tanıma teknolojisini “eğitmek ve iyileştirmek” amacıyla “Facebook’un biyometrik bilgileri kendi ticari çıkarı için bilerek topladığını” iddia ettiği bir davayı takip ediyor. Teksas davası, Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerburg’un, şirket aleyhindeki iddialarını vurgulayan bir bölüm altında, şirket aleyhindeki davalarında kanıt olarak fotoğraf etiketlemenin “bir araya getirilen diğer tüm Facebook özelliklerinden daha önemli” olduğu şeklindeki yorumunu aktarıyor.

Meta biyometrik verileri sızdırmakla suçlanıyor

Şubat 2022’de Meta’ya karşı veri gizliliği endişeleriyle ilgili dilekçe, Facebook’un 2021’de yüz tanıma sistemlerini durdurmaya karar vermesinden kısa bir süre sonra geldi. Meta, düzenleyici yönergelerin olmaması nedeniyle yüz tanıma teknolojisi geliştirmesini azaltma hamlesinin gerekli olduğunu söyledi.

Teksas Başsavcısı, Meta’nın konuyla ilgili verilerini takip ederken özellikle agresif davrandı. Devlet, reklam kolu aracılığıyla şirkete bağlı bir dizi başka büyük şirketi mahkeme celbi ile açtığı bir dizi dava ile geniş bir ağ oluşturdu. Pfizer, Meta’yı suçlayan verileri ortaya çıkarmak için mahkemeye çağrılan birçok şirketten sadece biri.

Reklam verilerini teslim etmesi emredilen diğer şirketler arasında Procter & Gamble, Home Depot, The New York Times, SmileDirectClub ve Clarity Media Group yer alıyor. Pfizer’in Meta ile yaptığı reklam anlaşmalarının kesin yatırım değeri açıklanmasa da, şirketin pazarlama ve reklamı içeren “satış, genel ve yönetim giderlerinin” 2022’de 34 milyar dolara ulaştığını biliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir