İsrail’in savaş suçlarını görmezden gelen BBC’den Türk bayraklı algı operasyonu

Sıkça Türkiye’yi karalayan haberlere imza atan İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türkçe servisinde yeni bir algı operasyonuna girişildi.

Londra’da düzenlenen Gazze’ye destek yürüyüşünü “Gazze’ye destek yürüyüşündeki ‘cihat’ sloganı: İçişleri Bakanı Braverman, Londra polis müdürü ile görüşecek” başlığıyla haberleştiren BBC, söz konusu haberinde elinde Türk bayrağı olan bir kadının fotoğrafına yer verdi.

LONDRA POLİSİ SUÇ UNSURUNA RASTLAMADI

Londra polisinin gösterinde bir suç unsuruna rastlanmadığı yönündeki açıklaması ise haberde sadece bir ‘detay’ olarak bırakıldı.

KAMUOYUNU YANILTTIĞINI KABUL ETMİŞTİ

BBC’nin, geçtiğimiz hafta İngiltere’deki Filistin’e destek yürüyüşlerini “Hamas’a destek” olarak nitelemesi, ülkede tepkilere neden olmuştu.

Gelen eleştirilerin ardından BBC’den bir spiker, yerel saatle 18.00 civarında yapılan bir yayında, “Hamas’a destek” tanımlamasına ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

“İngiltere genelinde düzenlenen ve insanların Hamas’ı desteklediklerini dile getirdikleri gösterilerden bahsetmiştik. Bunun olumsuz bir ifade olduğunu ve Filistin yanlısı gösterilere ilişkin yanıltıcı bir tanımlama olduğunu kabul ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx